Wizyta uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr. 11 im. Marii Dąbrowskiej z Częstochowy w Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze

W dniach 16-20 kwietnia w naszym gimnazjum gościła grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr. 11 im. Marii Dąbrowskiej w Częstochowie. W listopadzie przedstawiciele naszej placówki gościli w Częstochowie, więc cieszyliśmy się, mogąc odwdzięczyć gościnnością. Dla naszych gości przyszykowaliśmy ciekawy i różnorodny program.

W dniu 17 kwietnia zebrana w auli społeczność naszej szkoły uroczyście przywitała gości: serdeczne i wzruszające słowa powitania do wszystkich zebranych skierowały dyrektor gimnazjum pani Ligia Korzeniewska i wicedyrektor SP11 pani Patrycja Grabarczyk-Wąsińska. Pani wicedyrektor powiedziała, że nam w darze przywieźli część polskiego nieba, natomiast my darujemy zapach litewskiej ziemi, bogactwa lasów, głosy lasów naszych, o których ,,z utęsknieniem” pisał A. Mickiewicz, zabytki kultury polskiej na ziemi litewskiej, które zachęcaliśmy zwiedzić i ocalić od zapomnienia.

Każda klasa naszego gimnazjum na przywitanie również życzyła miłych wrażeń z wizyty w Czarnym Borze i na Litwie. Po przyjacielsku wręczyliśmy gościom upominki. Goście przedstawili wspaniały patriotyczny występ pod tytułem: „Na Litewskiej Ziemi, gdzie duma tkwi w sercach…”, podczas którego podziwialiśmy piękną polską mowę, prezentację o Częstochowie, wiersze, tańce oraz piosenki w wykonaniu uczniów z Częstochowy. Ze wzruszeniem i gorącym biciem serc odbieraliśmy jakże bliskie każdemu z nas i nieśmiertelne słowa naszych poetów – wieszczy: A. Mickiewicza, C. K. Norwida, J. Słowackiego, W. Szymborskiej.

Podczas konferencji szkół rejonu wileńskiego „Imię mojej szkoły”, która odbyła się w naszym gimnazjum również 17 kwietnia w dniu 159 –ej rocznicy urodzin Patronki naszego gimnazjum św. Urszuli Ledóchowskiej, uczennice, ze Szkoły Podstawowej Nr. 11 przedstawiły Patronkę swej placówki Marię Dąbrowską oraz prezentację o szkole.

18 kwietnia goście razem ze społecznością naszego gimnazjum w ramach projektu „Siostry Urszulanki przed 100 lat i teraz” uczestniczyli w pielgrzymce Porudomino-Czarny Bór, przebywając drogę, którą siostry Urszulanki udawały się na Mszę świętą do kościoła w Porudominie. Najpierw zgromadziliśmy w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Porudominie gdzie powitał nas i udzielił błogosławieństwa ksiądz Deimantas Braziulis. Dalej, jak planowaliśmy z modlitwą i śpiewem pomyślnie pokonaliśmy szlak pielgrzymi Porudomino-Czarny Bór, a w kościele p.w. bł. ks. Michała Sopoćko odbyła się Msza święta w intencji pielgrzymów oraz społeczności obu szkół, którą celebrował ksiądz rektor Elijas Markauskas.

Uczniowie SP11 razem z paniami mieli możliwość uczestniczyć w edukacjach wspólnie z naszymi uczniami.  Podczas warsztatów muzyczno-językowych goście z Polski uczyli się podstawowych zwrotów w języku litewskim, a także popularnej dziecięcej piosenki „Dwa kogutki” („Du gaideliai”). Innym zajęciem był trening karate, podczas którego uczono się kilku chwytów samoobrony.

Oczywiście udając się do innego państwa najważniejsze jest zwiedzić jak najwięcej nowych miejsc, poznać dziedzictwo historyczne i kulturalne tego kraju z bliska. Podczas wizyty częstochowianie zwiedzili Troki, pałac Balińskich w Jaszunach, muzeum malarki Anny Krepsztul w Taboryszkach i stolicę Litwy Wilno.

Gościom pokazaliśmy także naszą szkołęopowiedzieliśmy o jej  pięknej historii, razem odwiedziliśmy izbę pamięci Patronki, gdzie uczniowie i nauczyciele SP 11 wpisali się do księgi honorowych gości:

„Wdzięczność trudno ubrać w słowa! Niech Pan Bóg wynagrodzi trud, dobre serce, życzliwość i gościnę w Czarnym Borze, w każdym miejscu Wileńszczyzny, do którego delegacja ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Częstochowie na zaproszenie Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej została zaproszona”.

Niezapomniane wrażenie zostawił spacer po Czarnym Borze, ścieżkami sióstr Urszulanek, muzeum pisarza Józefa Mackiewicza. Goście odwiedzili cmentarz i zapalili znicze na małej nekropolii- gdzie są pochowane siostry Urszulanki.

Podczas poranku pożegnania nie brakło wzruszenia, radości ze spotkania oraz planów na dalszą współpracę między naszymi placówkami.

Wspólnota Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze