Różaniec – „Róże dla Matki Bożej” (2019)

Październik – miesiącem modlitwy różańcowej. Uczniowie 4-6 klas naszego gimnazjum własnoręcznie wykonali bardzo piękne różańce ( z jarzębiny, ziarenek kawy, różnokolorowych koralików, makaronów, fasoli, rodzynek, wplatając kasztany, żołędzie, róże…). Różaniec jest modlitwą ku czci Najświętszej Maryi Panny. Składa się z 4 części: radosnej ( w pon. i sob. ), światła ( w czw.), bolesnej ( we wt. i piąt.), chwalebnej (środy i niedz.). W każdej części jest 5 tajemnic. Odmawiając różaniec powinniśmy równocześnie rozważać tajemnice, tzn. najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa i NMP.

W Portugalii w malutkiej miejscowości Fatima w 1917 roku trójce dzieci na gałęziach zielonego dębu ukazała się Matka Boża. Ubrana była w długą, białą suknię i płaszcz, a w ręku trzymała biały różaniec.Tymi dziećmi były 10-letnia Łucja oraz jej kuzyni: 9-letni Franciszek i 7-letnia Hiacynta. Maryja wybrała troje dzieci, aby im powierzyć ważną tajemnicę. Znała bowiem ich dobre serca i wiedziała, że ich modlitwa może wybłagać miłosierdzie dla świata. Maryja poprosiła je, aby odmawiały  różaniec, pokutowały za grzechy ludzi i prosiły Boga o ich nawrócenie. W czasie ostatniego z objawień Maryja powiedziała: „ Jestem Królową Różańca Świętego”. Dzieci spełniły prośbę Pięknej Pani, spotykały się z Nią co miesiąc i pamiętały, aby każdego dnia odmawiać różaniec. Modlitwę różańcową odmawiają wszyscy, którzy należą do wspólnoty Kościoła. Kiedy odmawiamy różaniec, to tak, jakbyśmy składali u stóp Matki Bożej bukiety z róż. Maryja cieszy się, kiedy dzieci, dorośli i całe rodziny modlą się na różańcu.

Lilija Olenkowicz, starszy nauczyciel religii