Rejonowa konferencja „Imię mojej szkoły” uczniów klas 3–4 nauczania początkowego z polskim językiem nauczania

W życiu każdej szkoły są dni zwykłe, codzienne oraz dni ważne.

Spotykaliśmy się 17 kwietnia w Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na rejonowej (międzynarodowej) konferencji „Imię mojej szkoły” uczniów klas 3-4, by poznać dziedzictwo naszego rejonu i uczcić pamięć patronów naszych placówek oświatowych.

Ta impreza jest jednym z punktów obchodów 100-nej rocznicy przybycia na Litwę św. Urszuli Ledóchowskiej – patronki naszego gimnazjum. Cieszymy się, że w tym tak ważnym dla naszej gimnazjalnej społeczności wydarzeniu zechcieli wziąć udział i podzielić się historią swojej placówki uczniowie następujących szkół: Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej Nr. 11 w Częstochowie (Polska), Szkoła Podstawowa im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwie, nauczycielka – Anna Miluszkiewicz, Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach, nauczycielki – Irena Wołczak, Irina Mickiewicz, Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, nauczycielka – Regina Stankiewicz, Gimnazjum w Mickunach, nauczycielki – Teresa Pawłowska, Leokadia Pozlewicz, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, nauczycielki – Maria Bogdziewicz, Ilona Makiewicz, Beata Waluszkiewicz, Elena Waskan, Gimnazjum w Pogirach, nauczycielki – Danuta Ustiło, Jadwiga Jakszta, Podstawowa Szkoła im. Czesława Miłosza w Pakienie, nauczycielka – Irena Korwiel, Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, nauczycielki – Irena Jenkielewicz, Mirena Kasperowicz, Maria Macinkiewicz.

Patron szkoły to najczęściej postać niezwykła, wyróżniająca się mądrością, szlachetnością, patriotyzmem i szacunkiem dla drugiego człowieka. Dla dzieci i młodzieży to osoba godna naśladowania, człowiek wielkiego serca. Jestem przekonana, że w swoim bardzo pracowitym życiu ta osoba nigdy nie sądziła, że może w przyszłości zostać patronem jakiejkolwiek szkoły. Tak zawsze zachowują się wielcy ludzie, którzy żyją skromnie, niczego nie robią dla rozgłosu, lecz z potrzeby serca, w nadziei, że ich działania posłużą rozwojowi ludzkości.

„To była wspaniała lekcja historii o polskich szkołach na litewskiej ziemi” – tak się wypowiedziała się p. Katarzyna Małasiewicz, nauczycielka z Częstochowy.

P. Irina Mickiewicz – przewodnicząca grupy metodycznej nauczania początkowego rejonu wileńskiego podzieliła się wrażeniami: „Serdecznie dziękuję za zaproszenie i zorganizowanie konferencji „Imię mojej szkoły”. To dzięki zaangażowaniu Pań konferencja odniosła sukces.

Udział w konferencji był dla uczennic nowym doświadczeniem, które pozwoliło im pokonać własne bariery i nawiązać kontakty z rówieśnikami z innych szkół. Była to wspaniała okazja do nauczenia się nowych rzeczy”.
„Ogromnie cieszę się faktem, że dzisiejsze przedpołudnie wzbogaciło mnie historią naszego rejonu, że ja jako uczeń nauczania początkowego stałem się krzewicielem dziedzictwa narodowego” – podzielił się wrażeniem Mariusz Kasperowicz – uczeń klasy 4 Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze.

A delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwie tak skomentowała – „Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w konferencji. Bardzo nas miło wszyscy witali, wspaniała atmosfera. Cieszymy się, że stworzyliście okazję po raz pierwszy w naszym rejonie do opowiedzenia historii o swojej szkole i jej patronie. Dziękujemy serdecznie!!!”

Maria Macinkiewicz, przewodnicząca grupy
metodycznej nauczania początkowego