Wizyta księdza Ryszarda Umańskiego z Częstochowy

W dniu 11 kwietnia nasze gimnazjum miało zaszczyt poraz pierwszy gościć wspaniałego kapłana, wielkiego patriotę, prezesa towarzystwa patriotycznego Kresy Czcigodnego księdza Ryszarda Umańskiego z Częstochowy wraz z liczną grupą pielgrzymów z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Chrystiana z różnych zakątków Polski. W listopadzie 2023 r. byliśmy gościnnie przyjęci w parafii św. Wojciecha w Częstochowie, gdzie proboszczem jest ksiądz Ryszard, dlatego byliśmy szczęśliwi na to spotkanie, tym razem w Czarnym Borze. Także z wdzięcznością pamiętamy o wieloletnich corocznych prezentach Bożonarodzeniowych, które od wielu lat do naszych dzieci docierali, nawet w czasie pandemii i docierają nadal dzięki staraniom życzliwego Świętego Mikołaja księdza Ryszarda Umańskiego.

Wizytę w gimnazjum poprzedziła uroczysta Msza Święta w kaplicy Ostrej Bramy w Wilnie, w której mieliśmy szczęście uczestniczyć, podczas Mszy Świętej miał zaszczyt śpiewać zespół naszego gimnazjum „Boróweczka”.

Przy gimnazjum miłych sercu gości spotkali dyrektor gimnazjum Ligia Korzeniewska, ksiądz rektor Elijas Markauskas, starosta Tadeusz Aszkielaniec, uczniowie i nauczyciele serdeczną piosenką „Bądź pozdrowiony gościu nasz…” i staropolskim obyczajem chlebem i solą. Zebranych w auli gości oraz społeczność gimnazjum uroczyście przywitała dyrektor gimnazjum. Uczniowie zaprezentowali występ „NASZE ŚCIEŻKI MIŁOSIERDZIA”, podczas którego została przedstawiona historia Czarnego Boru i naszej szkoły, brzmiały utwory patriotyczne oraz religijne, tańce w wykonaniu zespołu ludowego „Hałas”. Uroczyście był wprowadzony sztandar szkoły oraz odśpiewany hymn gimnazjum. Do zebranych na sali przemawiał ksiądz Ryszard Umański, który mówił o znaczeniu krzewienia wartości katolickich i patriotycznych.

Uczniów ucieszyły prezenty, które otrzymały w darze od naszych gości.

Pamięć o tym spotkaniu na długo zostanie w naszych umysłach i sercu. Dziękujemy Czcigodnemu księdzu Ryszardowi Umańskiemu za wieloletnie zaangażowanie patriotyczne, wyjątkowe niesienie pomocy innym, piękne czyny i Wielkie serce. Dziękujemy Wspólnocie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Chrystiana za życzliwość, ofiarność i dar serca dla dzieci i uczniów naszego gimnazjum.

Wdzięczna społeczność.