Wakacje uczniów – to czas możliwości do kształcenia nauczycieli

Chociaż mamy wakacje dla uczniów, nauczycielom to jest czas pracy, który wykorzystują do kształcenia, poznania nowych metod nauczania.
W dniu 27 grudnia wszyscy nauczyciele gimnazjum uczestniczyli w zdalnym seminarium „Strategie nauczania STEAM. Innowacyjne sposoby nauczania“, podczas którego lektor przedstawiła możliwości organizowania pracy badawczej uczniów.
28 grudnia w Gimnazjum w Trokach odbyła się regionalna konferencja „Szkoła polska na Litwie w roku 2023”, która przebiegała pod hasłem: „wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich”. Nasze gimnazjum podczas konferencji reprezentowała dyrektor p. Ligia Korzeniewska oraz grupa nauczycieli. Uczestnicy konferencji mieli możliwość do konstruktywnej wymiany poglądów, doświadczeń, osiągnięć i refleksji dotyczących pracy dyrekcji, nauczycieli, wychowawców, samorządów uczniowskich w polskich placówkach oświatowych w rejonach trockim, solecznickim, wileńskim, mieście Wilno.
Nauczycielka nauczania początkowego p. Irena Jenkielewicz również miała odczyt na temat „Rola nauczyciela w krzewieniu miłości mowy ojczystej, kultury i tradycji ”, w którym przedstawiła doświadczenie nauczycieli klas początkowych naszego gimnazjum w kształceniu patriotyzmu u młodego pokolenia.

W dniu 4 stycznia nasi nauczyciele podzielili się swoim doświadczeniem podczas konferencji okrągłego stołu „Efektywne metody nauczania”. Prezentacje przygotowały i pzedstawiły nauczycielki: J. Novicka, K. Paseviče, V. Trifonovienė, I. Jenkielewicz, M. Macinkiewicz, R. Graužinytė, I. Dakiniewicz, A. Gajdukiewicz, D. Stefanowicz. Nauczycielki dzielili się swoim doświadczeniem w przygotowywaniu projektów krótkoterminowych, lekcjach zintegrowanych, stosowaniu metod STEAM, promowaniu mentoringu uczniów; przedstawiły metody aktywizujące stosowane w klasach początkowych, mówiły o sukcesach w rozwijaniu kreatywności, odpowiedzialności, poprawnym posługiwaniu się językiem ojczystym oraz osobliwościach nauczania uczniów o trosce specjalnej.

Tekst: Violeta Trifonovienė
Zdjęcia: Krystyna Pasevičė, Jolanta Liachovičienė