Jasełka Bożonarodzeniowe pt. „Wielkie rzeczy uczynił mi”

Boże Narodzenie, to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszego gimnazjum tradycyjnie, jak co roku, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Dzisiejsze spotkanie swoją obecnością uświetnili dostojni goście: ksiądz proboszcz kościoła pw. bł. Michała Sopoćki w Czarnym Borze Elijas Anatolij Markauskas, poseł na sejm Republiki Litewskiej p. Czesław Olszewski, siostra Aldona Paczkowska – przełożona Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego wraz z siostrą Dorotą, starosta Gminy w Czarnym Borze p. Tadeusz Aszkielaniec, dyrektor przedszkola w Wołczunach p. Janė Kovger, dyrektor centrum usług socjalnych p. Renata Adamowicz, prezes koła ZPL w Czarnym Borze p. Beata Blaževičienė .

Spotkanie jasełkowe rozpoczął ks. Elijas, życząc abyśmy żyli wiarą i innym dawali przykład chrześcijańskiej postawy.

Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad „cudem świętej nocy”, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus.  W specjalnie   przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Adam, Ewa, Wąż, Archaniołowie, Dzieci, Kanclerz, Królowie, Aniołki, Pastuszkowie, Herod. Uczniowie doskonale wcielili się w swoje role oraz zaprezentowali umiejętności wokalne, recytatorskie i aktorskie. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.

Przedstawienie wprowadziło wszystkich w czas Bożego Narodzenia pełnego pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Było to dla wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia i miłości, zadumy i refleksji. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku…Piękny śpiew pastorałek, kolęd oraz tańce uświadomiły wszystkim i przypomniały o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już blisko. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, rodziców, nauczycieli i gości.

Po zakończeniu Jasełek głos zabrała dyrektor gimnazjum pani Ligia Korzeniewska, która podziękowała wszystkim młodym artystom za cudowny występ. Nauczycielkom p. Mirenie Kasperowicz, p. Marii Macinkiewicz, p. Irenie Jenkielewicz, p. Marii Turovets wręczyła podziękowania za przygotowanie wyjątkowego, wzruszjącego przedstawienia Jasełkowego i wprowadzenie w atmosferę świąt Bożego Narodzenia oraz złożyła świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość gościom, rodzicom, nauczycielom, uczniom, pracownikom gimnazjum. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście.

Po jasełkach tradycyjnie odbyło się łamanie się opłatkiem, gdzie wszyscy złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia.

Tekst: Teresa Filistowicz, Danuta Pawlukowicz

Foto J. Liachovičienė