Uroczyste wprowadzenie sztandaru

W życiu każdej szkoły są wydarzenia, które pamięta się bardzo długo. W dniu 17 listopada 2023 r. odbyła się uroczystość wprowadzenia i przedstawienia sztandaru naszego gimnazjum, który był poświęcony podczas uroczystej mszy świętej na Jasnej Górze przy obrazie NMP Częstochowskiej, dla społeczności szkolnej.

Podczas imprezy po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu gimnazjum uczniowie złożyli przysięgę na sztandar szkolny. Złożenie przysięgi na sztandar jest wyrazem najwyższej wartości, szacunku do narodowych tradycji oraz wierności, honoru i męstwa.

Dyrektor pani Ligia Korzeniewska przypomniała historię powstania sztandaru oraz okoliczności, w jakich sztandar był wyświęcony, dziękując darczyńcom za wsparcie finansowe a Siostrom Urszulankom z Jasnej Góry za opiekę i troskę nad młodzieżą szkolną naszego gimnazjum.

Zgodnie z zasadami ceremoniału szkoły, sztandar zostanie umieszczony w szkolnej gablocie. Symbolika płótna jest następująca, awers sztandaru wykonany jest z tkaniny w kolorze zielonym (symbol lasu sosnowego w Czarnym Borze). W centralnej części portret św. Urszuli Ledóchowskiej – Patronki szkoły. Nad portretem wykonany złotymi nićmi napis w języku polskim- Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, oraz w języku litewskim Vilniaus r. Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos gimnazija.

Rewers sztandaru jest koloru jasnego. W środkowej części znajduje się napis (słowa patronki) ,, Być dobrym to znaczy żyć dla szczęścia innych…”. Pod napisem szkic szkoły.

Prowadzący akademii, uczeń IVG klasy Dawid Jurewicz, przedstawił prezentację z podróży grupy uczniów, nauczycieli i dyrekcji do Częstochowy. Przez cały czas trwania uroczystości wszyscy mogliśmy przenieść się w muzyczny świat utworów wokalnych, które przygotowane zostały przez uczniów zespółu folklorystycznego gimnazjum „Boróweczka“.

Święto swoją obecnością zaszczycili goście: ksiądz proboszcz kościoła pw. bł. Michała Sopoćki w Czarnym Borze Elijasz Anatolij Markauskas, starosta gminy Czarny Bór pan Tadeusz Aszkielaniec, pierwsza dyrektor odrodzonej polskiej szkoły w Czarnym Borze pani Janina Lebrikienė, prezes koła ZPL w Czarnym Borze pani Beata Blaževičienė, członek Rady szkoły pani Renata Czerniak. Goście złożyli gratulacje i ciepłe życzenia dla całej społeczności szkoły, życzyli wielu sukcesów w pracy pod nowym sztandarem.

Dyrektor gimnazjum skierowała wyrazy podziękowania do nauczycieli i uczniów, którzy brali udział oraz pomogli w przyszykowaniu podróży do Częstochowy, przewodniczącego Rady uczniowskiej, ucznia klasy IVG  Dawida Jurewicza,  a także dla całego zespołu „Boróweczka“,prężnie działającego pod kierownictwem p. Mireny Kasperowicz. Wszyscy obecni, a także goście otrzymali jako pamiątkę lampiony z Jasnej Góry. W darze dla kościoła w Czarnym Borze z Częstochowy został przywieziony ornat z wizerunkiem Patronki św. Urszuli, który uroczyście został wręczony księdzu proboszczowi Elijaszowi  Markauskasowi.

Mamy nadzieję, że uczniowie i cała społeczność naszej placówki oświatowej zgodnie ze słowami złożonej przysięgi do sztandaru będą dbać o honor i dobre imię naszego gimnazjum, zawsze wierni Bogu, Honorowi i Ojczyźnie.