Wycieczka poznawczo-edukacyjna do Warszawy

W dniach 27-29 kwietnia 41 -osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum pod kierownictwem 6 nauczycielek – opiekunek wyruszyła w podróż do stolicy Polski – Warszawy. Podstawowym celem wycieczki była edukacja STEAM w Centrum Nauki „Kopernik” w ramach upamiętnienia roku Kopernika z okazji 550-ej rocznicy jego urodzin. Podczas podróży zintegrowane były wiadomości z wielu innych dziedzin: historii, geografii, języka polskiego, religii, sztuki, ekonomki oraz oczywiście – nauk ścisłych i przyrodniczych.

W kierunku Warszawy wyruszyliśmy wczesnym porankiem. Po drodze nauczycielka matematyki p. Janina Nowicka zapoznawała z historią oraz podstawowymi obiektami mijanych miast: Augustowa, Bogusze, Łomża. Na chwilę zatrzymaliśmy się w mieście Wyszków, w którym zapoznaliśmy się z wydarzeniami poprzedzającymi historyczny „Cud nad Wisłą”.

Po południu już byliśmy w Warszawie, gdzie odwiedziliśmy Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK przy ulicy Wiślanej. Byliśmy gościnnie i mile przyjęci przez Przełożoną generalną M. Beatę Mazur oraz s. Barbarę Cholewą, która zapoznała z działalnością św. Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie oraz połączyła wspólną modlitwą w kaplicy Zgromadzenia.  Nasza wizyta w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek SJK wypadła w dniu rocznicy kanonizacji Papieża Jana Pawła II, więc odwiedzenie jego pokoju z autentycznymi meblami oraz przedmiotami było bardzo ważnym dla nas wydarzeniem. Na ręce Przełożonej generalnej M. Beaty Mazur przekazaliśmy list od dyrektor naszego gimnazjum p. Ligii Korzeniewskiej oraz skromne upominki z Litwy, w zamian również otrzymaliśmy dary oraz upominki. Odwiedzenie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Warszawie było dla nas wzruszającym spotkaniem, szczególnie w roku 20-ej rocznicy kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej oraz w ramach realizowanego przez społeczność naszego gimnazjum projektu „Uśmiechnięty promyk słoneczny”

Podczas wycieczki poznawczej po Starówce Warszawy z przewodnikiem, poznaliśmy historię i dzieje stolicy Polski, zwiedziliśmy zabytki Starego miasta: Pałac Królewski, kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, kościoły pod wezwaniem św. Jana, św. Anny, pomnik wieszcza Adama Mickiewicza, pomnik Młodego powstańca i oczywiście symbol Warszawy – Syrenkę.

W następnym dniu wycieczki całe przedpołudnie spędziliśmy w Centrum Nauki „Kopernik”, gdzie uczniowie mieli możliwość edukacji STEAM w laboratoriach biologicznym, fizycznym oraz robotycznym.  Nieogarniony Wszechświat został bardziej dostępnym i zrozumiałym pod kopułą planetarium. Podczas zwiedzania ekspozycji Centrum Nauki każdy mógł wykonywać mini-doświadczenia, obserwacje, odkrycia według swoich upodobań, a także przemówić i otrzymać odpowiedź od samego Mikołaja Kopernika w postaci robota.

Ostatnim obiektem wycieczki został park Łazienki Królewskie, gdzie mieliśmy okazję do relaksu w wspaniałym otoczeniu przyrody   oraz architektury parku.

Wycieczka do stolicy Polski Warszawy dała możliwość nie tylko do zwiedzenia nowych miejsc, otrzymania wiedzy i kształcenia umiejętności, a także pozwoliła   doskonalić kompetencje poznawcze, kulturalne, obywatelskie, komunikowania wśród uczniów. Można mieć pewność, że edukacja poza gimnazjum ma nie mniejsze znaczenie kształcące niż lekcje w klasie.

Organizatorzy i opiekunowie:

Violeta Trifonovienė, Janina Nowicka, Ruslana Tumienė,