Segregacja śmieci

Segregacja śmieci to jedna z czynności, dzięki którym człowiek ma istotny wpływ na otaczające go środowisko. Prawidłowo je sortując, ograniczamy tony śmieci, które zanieczyszczają środowisko, a to z kolei powoduje, że minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Odpowiednie sortowanie odpadów sprawia też, że możemy dać im drugie życie – coraz więcej rzeczy, z których korzystamy na co dzień, pochodzi z odzysku materiałowego. Sprawa wydaje się prosta, jednak w praktyce często pojawiają się pewne wątpliwości. Właśnie dlatego, w ramach projektu “Žalioji odisėja“, 17 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum brali aktywny udział w edukacjach o prawidłowym segregowaniu odpadów. Oglądali filmiki edukacyjne, prezentacje na temat odpadów oraz brali udział w zabawach. Uczniowie utrwalili sobie również terminy związane z gospodarowaniem odpadami: segregacja, recykling, „elektrośmieci”, surowce wtórne, kompostownik. Poznali też rodzaje pojemników na odpady i ich kolory, dowiedzieli się jakie śmieci należy wrzucać do odpowiedniego kosza.

Božena Romanovska