Dzień STEAM w 5 klasie

Por Qué Fomentamos La Educación STEAM En América Latina - Fundación BreteauUczenie się przez badania, nauczanie oparte na problemach, zastosowanie wiedzy i umiejętności w życiu codziennym to aktualne problemy współczesnej edukacji, które często stanowią poważne wyzwania zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Metody edukacji STEAM pomagają rozwiązać te wyzwania. W naszym gimnazjum w ramach realizacji planu działania STEAM dla każdej klasy zostały organizowane tematyczne dni STEAM.

W dniu 7 kwietnia klasa 5 miała lekcje z wykorzystaniem metody STEAM, część lekcji była zintegrowana. Zajęcia z przyrody i wychowania fizycznego zostały połączone w ramach dwóch lekcji, prowadzonych przez nauczycielkę metodyk wychowania fizycznego Roma Graužinytė oraz starszą nauczycielkę biologii i chemii Violetę Trifonovienė. Podczas pierwszej lekcji „Mięśnie człowieka” piątoklasiści wykonywali różnorodne ćwiczenia fizyczne i ustalali, które grupy mięśni podczas nich pracują, a pracując w grupach sami musieli wymyślić i zaproponować ćwiczenia wzmacniające poszczególne grupy mięśniowe. Podczas kolejnej integracyjnej lekcji przyrody i wychowania fizycznego uczniowie nauczyli się określać puls i oceniać go podczas zajęć fizycznych o różnym stopniu trudności. Pracując w parach, uczniowie doskonale wykazali się umiejętnością samodzielnego uczenia się, prowadzenia badań. Wychowanie fizyczne zostało również zintegrowane z technologią.   Nauczycielka metodyk wychowania fizycznego Roma Graužinytė wraz ze starszą nauczycielką technologii Renatą Voitechovską zachęcała piątoklasistów do wyrażania swojej kreatywności podczas lekcji „Odtwarzanie ruchu za pomocą folii aluminiowej”, wykonując ruch i zatrzymując go w tekstylnym kolażu różnych rodzajów sportu, który powstał za pomocą folii aluminiowej. Kompetencja kreatywności została rozwinięta na lekcji „M. K. Čiurlionis – malarz i kompozytor”, prowadzoną przez starszą nauczycielkę historii Brygidę Szaranda. Uczniowie zapoznali się z osobowością M. K. Čiurlionisa, jego sztuką i twórczością muzyczną. Podczas wykonywania pracy twórczej, słuchając muzyki M. K. Čiurlionisa, uczniowie musieli z małych części odtworzyć obraz M. K. Čiurlionisa „Rex”. Lekcja matematyki „Gra w zakupy (procenty rosną i maleją)” prowadzona przez nauczycielkę metodyk matematyki Janinę Nowicką była bardzo aktualna. Na zbliżające się święta Wielkanocne uczniowie musieli wybrać produkty spożywcze na świąteczny stół. Studiując foldery reklamowe różnych centrów handlowych, piątoklasiści musieli porównać i ocenić oferowane przez nie promocje, sprawdzić, czy ceny są prawidłowe, biorąc pod uwagę oferowane zniżki procentowe. Okazało się, że nie wszystkie ceny zostały prawidłowo wskazane w ogłoszeniu. Na zakończenie dnia uczniowie klasy 5 reflektowali z wychowawczynią Janiną Nowicką i starszą nauczycielką języka litewskiego i literatury  Violetą Milevską-Burak: wyrazili swoją opinię na temat zajęć  dnia STEAM, wskazywali co im się podobało, co było łatwiejsze, a gdzie mieli trudności, przedstawiali swoje wrażenia rysunkami. Większość uczniów uznała zajęcia STEAM za atrakcyjne i chciałaby mieć podobne zajęcia w przyszłości.

Zdaniem nauczycieli zajęcia STEAM służą kształceniu i rozwojowi różnych kompetencji. Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie klasy 5 wzmocnili kompetencje poznawcze, komunikacyjne, kreatywne, kulturowe, społeczno-emocjonalne oraz   zdrowego stylu życia.

Organizatorzy: V. Trifonovienė, R. Graužinytė, R. Voitechovska, B. Šaranda, J. Novicka, V. Milevska-Burak