Zajęcie edukacyjne w muzeum Władysława Syrokomli

1 marca uczniowie klasy 5 z wychowawczynią p. Janiną Nowicką wyruszyli do muzeum Władysława Syrokomli, znajdujące się w rejonie wileńskim w Borejkowszczyznie.  Tam odbyła się lekcja edukacyjna pt. „Barwy Wielkanocy”. W trakcie zajęcia uczniowie dowiedzieli się, jakie tradycje Świat Wielkanocnych zachowały się do naszych dni, jakie pisanki są charakterystyczne dla Wileńszczyzny, poznali różne sposoby i wzory zdobienia jaj: pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki. Piątoklasiści własnoręcznie pofarbowali jajka starym sposobem, a mianowicie malowanie woskiem. Warsztaty dekorowania jaj woskiem poprowadziła p. Ania i p. Helena. Okazało się, że każdy może malować woskiem. Zajęcia pokazały jak przygotowania do Świąt Wielkanocnych mogą być piękne, radosne, spędzone wspólnie i wypełnione sensem.

Wychowawczyni klasy 5, Janina Nowicka