Zajęcie zintegrowane z informatyki i języka polskiego

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs fotograficzny „Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy”, celem którego jest upamiętnienie w formie zdjęć miejsc związanych z historycznymi wydarzeniami lub postaciami w dziejach walk narodu polskiego w kraju i za granicą w XX w.

Uczniowie gimnazjum, należący do koła fotograficznego, wraz z koordynatorką i realizatorką konkursu p. Jolantą Lachovičienė, zainicjowali urzeczywistnienie projektu. Uzbrojeni w aparaty fotograficzne, wyruszyli do miejsc związanych z bohaterskimi dziejami narodu polskiego. Historię wybranych miejsc przedstawiła polonistka Ewa Kupcewicz.

Niesamowite wrażenie na uczestników projektu zrobił mały cmentarzyk w Kolonii Wileńskiej, gdzie w 1944 roku odbywały się walki zbrojne, a na cmentarzu spoczęło ponad 60 żołnierzy wileńskiego i nowogródzkiego okręgu AK, którzy polegli w operacji „Ostra Brama”.

Następnym miejscem, które okazało się pod okiem obiektywu były wzgórza antokolskie, które w latach 1919-1920 stały się areną walk polsko-bolszewickich. Z tego okresu pochodzi kwatera żołnierzy Wojska Polskiego.

Kolejnym punktem podróży była Nowa Rossa, gdzie wokół kolumny z napisem „Wilno swoim wybawcom”, znajdują się groby poległych obrońców Wilna.

Młodzież z wielkim zainteresowaniem i kreatywnością tworzyła wyjątkowe zdjęcia z tych miejsc, fotografie wyszły nie tylko artystyczne, ale i przekazały szacunek współczesnego pokolenia do przodków, którzy walczyli o wolność Wilna.

Ostatecznym punktem wyprawy były Ponary, które nazywają „Wileńską Golgotą”. Tutaj uczniowie upamiętnili na zdjęciach miejsca męczeństwa polskiej inteligencji.

Teraz każdy uczestnik konkursu ma wybrać trzy fotografie przedstawiające jedno i to samo miejsce pamięci, w różnych ujęciach i wysłać dla komisji oceniającej.

Organizatorki: Jolanta Lachovičienė, Ewa Kupcewicz