Święto Niepodległości Polski 2020

W dniu 10 listopada spotkaliśmy się w szkole na uroczystości upamiętniającej 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Dzieje Polski to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej w życiu naszym rodakom towarzyszyła groza, lęk przed wrogami, sąsiadami, niewola i walka o niepodległość. Państwo polskie zginęło z mapy Europy na 123 lata w wyniku rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Odzyskano utraconą wolność dopiero w 1918 r., po zakończeniu I wojny światowej.

Na hasło Ministerstwa Edukacji Narodowej RP do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”. Uczniowie odśpiewali pieśni patriotyczne, które opowiadają o losach polskiego narodu. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości wsłuchiwali się w słowa okolicznościowych wierszy i piosenek, bo w nich znajduje się wszystko, co zwie się Polska. Uczniowie słowem i piosenkami przepięknie i godnie uczcili ten dzień. Dopełnieniem całej uroczystości była prześliczna wystawa w polskich barwach narodowych.

W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, święto odbyło się przestrzegając wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Wychowawczyni klasy 1 Maria Macinkiewicz.