Integrowana lekcja języka polskiego „Tradycja szopki” w Pałacu Balińskich w Jaszunach

Po raz pierwszy szopka pojawiła się Betlejem już w 330 r. n.e. Był to marmurowy żłobek umieszczony w wykutej skalnej grocie. Ponad pół wieku później szopka wyglądała już bardzo podobnie do tej współczesnej. Grocie nadano już kształt stajenki, a w środku stanęły rzeźby Świętej Rodziny. Tradycja dotarła z Betlejem do Rzymu. Pierwsza rzymska szopka stanęła w Bazylice Matki Bożej Większej. To przy niej papież celebrował wigilijną mszę świętą. Dziś to właśnie Włochy nazywane są ojczyzną szopek. Ale przyczynił się do tego św. Franciszek. W 1223 r. w swojej pustelni w Greccio wystawił razem z pobliskimi mieszkańcami inscenizację wydarzeń z związanych z narodzinami Jezusa. Stąd często nazywa się świętego ojcem współczesnej tradycji szopkarskiej.

10 stycznia klasa 4 naszego gimnazjum miała okazję przeprowadzić lekcję języka polskiego „Tradycja szopki” w Pałacu Balińskich. Uczniowie podziwiali zbiór 210 szopek ks. prałata Wacława Wołodkowicza. W zbiorze są szopki z Afryki, Jordanii, z Ziemi Świętej, z Włoch, Francji, Polski, Rosji, Hiszpanii, Meksyku i innych krajów świata. Bardzo wiele z nich jest robionych z ręcznie z oryginalnych materiałów, jak słoma, wosk, pierniczki czy nawet lawy wulkanicznej. Spacerując komnatami pałacu i oglądając szopki, dzieci przybliżyły i bardziej poznały tajemnicę zbawienia.

Wychowawczyni klasy 4 Maria Macinkiewicz.

Autor zdjęć: M. Macinkiewicz