Pielgrzymka z Pniew „Śladami św. Urszuli Ledóchowskiej” w Czarnym Borze

23 maja nasze gimnazjum odwiedziła 37osobowa pielgrzymka z Pniew na czele z s. urszulankami Ewą Durlak i Bogumiłą Młynarczyk. Pielgrzymka śladami św. Urszuli Ledóchowskiej została zorganizowana z okazji 100 rocznicy przyjazdu Matki Urszuli do Pniew. 19 maja pielgrzymi uczestniczyli w uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej św. Urszuli Ledóchowskiej w kościele św. Katarzyny w Petersburgu. Na drodze powrotnej zwiedzili Bazylikę Wniebowzięcia NMP w Agłonie (na Łotwie), Ostrą Bramę oraz uroczą miejscowość Czarny Bór.

W Czarnym Borze w kościele pw. bł. M. Sopoćki ks. proboszcz Jerzy Witkowski powitał pielgrzymów i opowiedział o historii kościoła. Uczniowie gimnazjum klas 3 i 7 pięknie przedstawili życiorys Patronki i wspólnie z uczniami klas starszych zaśpiewali piosenki oraz wręczyli gościom własnoręcznie wykonane widokówki. Nad scenariuszem powitania pielgrzymów czuwały nauczycielki Maria Macinkiewicz i Mirena Kasperowicz. Później wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy św., którą celebrowali księża z Polski.

Goście zwiedzili cmentarz urszulański i udali się do gimnazjum, gdzie zostali powitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów chlebem i solą. Uczniowie i społeczność zaśpiewali hymn gimnazjum, a później wszyscy wspólnie odśpiewali „Barkę“. Wicedyrektor Ligija Korzeniewska oprowadziła gości po budynku gimnazjum, opowiedziała o początkach szkoły w Czarnym Borze, o tradycjach związanych ze świętą Założycielką szkoły, o dzisiejszych sukcesach gimnazjalistów w nauce i sporcie.  Goście obejrzeli stoiska o św. Urszuli Ledóchowskiej, salę koncertowo-sportową, izbę pamięci Patronki i wpisali się do księgi pamiątkowej. Pielgrzymi byli pod wrażeniem pracy nauczycieli i postawy uczniów. Uczniowie zostali obdarowani słodyczami i upominkami. Serdeczne Bóg zapłać gościom! Niech św. Urszula czuwa nad nami wszystkimi i ma w swej opiece, a Bóg błogosławi.

Lilija Olenkowicz, starszy nauczyciel od religi

Autor zdjęć: K. Gaidulewicz