Leidinio „Juodšilių atspindžiai: laiko ir žmonių pynė“ pristatymas – gyvas bendruomenės istorijos liudijimas
Gegužės 9 dieną Juodšiliuose įvyko išskirtinis kultūrinis įvykis – baigiamajame projekto „Kuriame Lietuvą“ renginyje buvo pristatytas leidinys „Juodšilių atspindžiai: laiko ir žmonių pynė“. Šis leidinys – tai bendras Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos gimnazijos ir Juodšilių „Šilo“ gimnazijos bendruomenių kūrybinio darbo rezultatas. Jis parašytas dviem kalbomis – lietuvių ir lenkų – ir apjungia kelių mėnesių intensyvų tyrimą, pokalbius bei kūrybinį rašymą.
Projekto dalyviai – Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos ir Juodšilių „Šilo“ gimnazijos mokiniai ir mokytojai – kelis mėnesius kruopščiai dirbo kartu, siekdamos ne tik pažinti savo gyvenamąją aplinką, bet ir atskleisti jos giluminius sluoksnius. Mokiniai apklausė vietinius gyventojus, rinko archyvinę medžiagą, fiksavo prisiminimus bei svarbiausius faktus, kurie formavo Juodšilių veidą bėgant laikui.
Renginyje dalyvavo projekto iniciatorius, Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius, kuris pasveikino dalyvius ir pabrėžė jaunimo įsitraukimo svarbą stiprinant vietos tapatybę bei pilietiškumą. Europarlamentaras taip pat pasidalijo džiugia žinia– projekto dalyvių laukia įsimintina kelionė į Europos Parlamentą Strasbūre. Jo dalyvavimas ne tik suteikė renginiui iškilmingumo, bet ir pabrėžė jaunimo kuriamos kultūros svarbą nacionaliniu mastu. Taip pat susirinko leidinyje kalbinti respondentai, Juodšilių gimnazijų vadovai, mokiniai, mokytojai ir kiti projekto dalyviai, kurie pasidžiaugė rezultatu ir išreiškė viltį, kad tokios iniciatyvos taps tradicija. Leidinys „Juodšilių atspindžiai: laiko ir žmonių pynė“ yra daugiau nei dokumentas – tai gyvas pasakojimas, kuriame išryškėja Juodšilių bendruomenės veidas. Jame pinasi senolių prisiminimai, sovietmečio patirtys, nepriklausomybės pradžios akimirkos ir šiuolaikinio gyvenimo vaizdai. Kiekvienas puslapis – tarsi langas į vietos gyvenimą, kuriame svarbūs tiek istoriniai įvykiai, tiek paprastos, bet reikšmingos žmonių istorijos.
Šis projektas parodė, kiek daug galima pasiekti, kai bendruomenė susitelkia bendram tikslui – kurti, saugoti ir dalintis, o šis leidinys yra puikus pavyzdys, kaip edukaciniai projektai gali tapti tiltu tarp kartų, tarp praeities ir dabarties. Jis ne tik saugo atmintį, bet ir ugdo jaunimo atsakomybę už savo krašto istoriją, kviečia būti aktyviais kultūrinio gyvenimo dalyviais.
Projekto dalyvis – Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos gimnazijos IG klasės mokinys Daniel Adamicki
Nuotraukos Violeta Milevska-Burak