„Kurti pasaulį su šypsena veide“ – iškilmingas Juodšiliuose 105-ųjų mokyklos ir 100-ųjų seserų Uršuliečių atvykimo į Juodšilius metinių minėjimas gimnazijoje
Lapkričio 15 dieną Šv. Uršulės Leduchovskos gimnazijoje buvo paminėti du itin svarbūs jubiliejai – 105-eri metai nuo švietimo pradžios Juodšiliuose bei 100 metų nuo Uršuliečių atvykimo į mūsų gyvenvietę. Ši diena tapo ypatinga proga bendrai apmąstyti vertybes, kurios visada buvo mūsų mokyklos pamatas. Seserų Uršuliečių tarnystės ir atsidavimo dėka mokykla tapo ta vieta, kur puoselėjamos krikščioniškos idėjos, atvirumas ir abipusė pagarba. Gimnazijos bendruomenė ir gausiai susirinkę svečiai pagerbė šį išskirtinį palikimą, kuris daugelį metų praturtina mūsų bendruomenę bei prisideda prie jaunosios kartos ugdymo.
Į Iškilmingą renginį susirinko daug garbių svečių. Tai ir Jo Ekscelencija Čenstakavos metropolitas arkivyskupas Vaclav Depo, dvasininkai iš Lenkijos ir Lietuvos, Lenkijos Respublikos X kadencijos Seimo narys Vlodzimiež Tomaševski bei Lenkijos Respublikos Seimo biuro direktorė Barbara Ostasievič, Lietuvos Respublikos Seimo narė Rita Tamašunienė, taip pat dalyvavo Lenkijos Respublikos konsulė Lietuvoje Jolanta Visnioch. Į šventę iš įvairių Lenkijos kampelių atvyko ir seserys Uršulietės: kongregacijos generalinė vyresnioji m. Beatą Mazur iš Varšuvos bei ištikima ilgametė mūsų įstaigos bičiulė sesuo Aleksandra Topola ir daug kitų mielų seserų.
Renginyje dalyvavo Vilniaus rajono savivaldos, švietimo ir vietos valdžios atstovai: Vilniaus rajono vicemerė Edita Tamošiūnaitė, Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Vladislav Kondratovič, Vilniaus rajono tarybos narys Valdemar Urban, Vilniaus rajono švietimo skyriaus vyresnioji specialistė Nijolia Ragucka. Taip pat dalyvavo įvairių asociacijų, fondų, centrų, švietimo įstaigų ir įmonių iš Lenkijos atstovai, kaimyninių mokyklų direktoriai, buvę mokyklos direktoriai, senjorai mokytojai, mokiniai, tėvai, mokyklos mokytojai, absolventai bei lenkakalbė žiniasklaida.
Iškilmių pradžioje gimnazijos bendruomenė ir susirinkę svečiai susibūrė seserų Ursuliečių kapinėse, kad pagerbtų mirusiuosius. Uždegtos žvakės, skirtos atminimui ir padėkai, simbolizavo ne tik praeities prisiminimą, bet ir tvirtus ryšius, siejančius juos su seserų bendruomene. Padėtos gėlės ir vainikai – tai simboliai, pabrėžiantys religinio ir edukacinio palikimo svarbą vietos bendruomenės gyvenimui.
Po ceremonijos kapinėse, Palaimintojo kunigo Mykolo Sopočkos bažnyčioje buvo aukajamos iškilmingos šv. Mišios. Liturgijai vadovavo ypatingi svečiai – Čenstakavos metropolitas arkivyskupas Vaclavas Depo ir Vilniaus metropolitas arkivyskupas Gintaras Linas Grušas.. Mišių metu buvo pašventinti šv. Uršulės Leduchovskos ir palaimintojo kunigo Mykolo Sopočkos portretai, sukurti lietuvių dailininko Pauliaus Juškos. Šie meno kūriniai, atspindintys gilų menininko apmąstymą apie Uršuliečių seserų dvasingumą ir misiją, tapo ne tik pagarbos išraiška, bet ir dvasiniu turtu bažnyčios lankytojams. Mišių dalyviai meldėsi, dėkodami už šias išskirtinių asmenybių darbus, palikusius gilų pėdsaką regiono istorijoje bei dvasiniame ir edukaciniame jaunimo ugdyme.
Po šv. Mišių svečiai atvyko į gimnaziją, kur juos mokiniai pasitiko polonezu – tradiciniu, kartas jungiančiu, lenkų šokiu.
Po iškilmingo svečių pasveikinimo gimnazijos direktorė Ligija Koženevska papasakojo apie mokyklos įkūrimo ir veiklos istoriją per pastaruosius 105 metus. Šią ypatingą dieną gimnazija sulaukė sveikinimo laiško iš Lenkijos Respublikos pirmosios ponios Agatos Kornhauser-Dudos. Jis buvo perskaitytas susirinkusiems ir padarė gilų įspūdį visai gimnazijos bendruomenei.
Meninė programos dalis, pavadinta „Kurti pasaulį su šypsena veide“, prasidėjo spektakliu apie seserų Uršuliečių darbą ir misiją Juodšiliuose. Pasirodyme buvo vaizduojami pirmieji, kupini iššūkių žingsniai, tačiau pilni entuziazmo ir vilties, siekiant vaikų ir jaunimo dvasinio bei edukacinio tobulėjimo.
Koncerte skambėjo gerai žinomos Vilniaus krašto ir Lietuvos dainos, kurias atliko mokyklos ansamblis „Boróweczka“. Šios jautrios interpretacijos nuteikė žiūrovus apmąstymams apie Lietuvos ir Lenkijos žemės grožį. Koncerto metu publika kartu su ansambliu niūniavo melodingą dainą „Vilniaus valsas“ ir buvo pakviesta bendrai atlikti kūrinį „Nes mūsų gimnazija – viena šeima“, kuris sulaukė didelio palaikymo. Bendras dainavimas ne tik suartino renginio dalyvius, bet ir leido pasijusti gyvos tradicijos dalimi. Koncertinėje programoje netrūko liaudies šokių: polkutė, kujaviakas ir energingas šokis iš Silezijos. Šis renginys davė galimybę pamąstyti apie tradicijų reikšmę mūsų gyvenime.
Renginio pabaigoje gimnazijos direktorė padėkojo visiems už dalyvavimą ir už bendrą šio gražaus jubiliejaus šventimą, kuris liudija tradicijas, žinias ir vertybes, perduodamas iš kartos į kartą. Ji palinkėjo visiems nepamirštamų akimirkų, praleistų šioje istorinėje vietoje. Gimnazijos bendruomenė nuoširdžiai padėkojo kunigui Andžejui Šuškevič, Palaimintojo Mykolo Sopočkos bažnyčios Juodšiliuose rektoriui, ir Juodšilių seniūnui Tadeušui Aškelianec už pagalbą organizuojant šventę.
Šimto metų jubiliejus nuo seserų Uršuliečių atvykimo į Juodšilius – tai ypatingas momentas, primenantis apie jų misijos jėgą, darbą vietos bendruomenei ir ilgalaikį poveikį, kurį jų buvimas turėjo šiam regionui.
Tekstas: Ewa Kupcevič, Renata Jočienė
Nuotraukos: Jolanta Liachovičienė