ROCZNICA URODZIN ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ – PATRONKI NASZEGO GIMNAZJUM (1865-2021)

Każdego roku, 17 kwietnia, obchodzimy rocznicę urodzin Patronki naszego gimnazjum św. Urszuli Ledóchowskiej. Jesteśmy dumni, że właśnie św. Urszula jest naszą opiekunką.

W tym tygodniu podczas lekcji religii w 5 – 8, IG – IVG klasach przypomnieliśmy życiorys i działalność naszej ukochanej Patronki, obejrzeliśmy i omówiliśmy nagrania i zdjęcia o wprowadzeniu relikwii Świętej do kościołów: w Koszalinie (skąd pochodzi Daniel Gajewski – współuczestnik cudu dokonanego przez Pana Boga za wstawiennictwem św. Urszuli) oraz w naszej miejscowości, Czarnym Borze. Przypomnieliśmy przepiękną uroczystość, w której uczestniczyliśmy, wspomniały nam o tym zdjęcia, na których jesteśmy oraz kompakt. Omówiliśmy cuda za przyczyną św. U. Ledóchowskiej, cudowną Jej interwencję. Odmówiliśmy litanię do św. U. Ledóchowskiej. Obejrzeliśmy galerię zdjęć o matce Urszuli, zdalnie zwiedziliśmy Pniewy – Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej. Dowiedzieliśmy się, że nasz bohater Daniel z Yumiko, swoją przyszłą małżonką, zawarli ślub w kaplicy przy sarkofagu św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach. Yumiko nawróciła się, została chrześcijanką, obrała imię Urszula. Daniel dużo opowiadał jej o niezwykłej Świętej. Podziwialiśmy piękno tej miejscowości, celę św. Urszuli, cudowną kaplicę.

Uczniowie narysowali kilka portretów i kwiaty dla Patronki. Wspólnie z uczniami przeżyliśmy te piękne i wzruszające chwile, zachwycaliśmy się aktywnością i zaangażowaniem Świętej w różnorodną działalność. Święta Urszulo, czuwaj nad naszym gimnazjum i opiekuj się nami!

Pani od religii Lilija Olenkowicz