Łączy nas św. Urszula Ledóchowska

W dniach 3-7 października 2022 r. nasze gimnazjum odwiedziła grupa uczniów i nauczycieli z Polski. Wizyta odbyła się w ramach dwustronnej wymiany uczniów z Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze i młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek w Pniewach. Młodzież realizowała projekt pt. „Życie i działalność św. Urszuli Ledóchowskiej na Litwie iw Polsce”. Uczestnicy projektu szczegółowo poznali działalność pedagogiczną i misyjną św. Urszuli w Czarnym Borze.
Projekt został zrealizowany dzięki dyrektorom dwóch placówek oświatowych: Elżbiecie Sozańskiej, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek w Pniewach i Ligii Korzeniewskiej, dyrektor Gimnazjum im. U. Ledóchowskiej w Czarnym Borze.

Na początku pobytu młodzież odwiedziła Muzeum patronki założone w gimnazjum oraz miejsca związane z życiem i pracą św. U. Ledóchowskiej. Nauczyciele gimnazjum M. Macinkiewicz i J. Nowicka pokazały historyczne miejsca związane z pobytem i działalnością sióstr Urszulanek, bł. księdza M. Sopoćki, pisarza i dziennikarza J. Mackiewicza.

Uczestnicy projektu zwiedzili Troki i Wilno, gdzie zapoznali się w historią Litwy i Polski. Przewodniczki E. Bernacka i E. Kupcewicz przedstawiły dla uczniów najciekawsze obiekty architektoniczne. Podczas wycieczki młodzi podróżnicy poszukiwali wspólnych aspektów charakterystycznych dla państwa litewskiego i polskiego. Uczniom towarzyszyły p. D. Żyżniewska, p. D. Stefanovicz.

Młodzież z obu szkół uczestniczyła w różnych zajęciach integracyjnych. Uczniowie, należący do drużyny harcerskiej, zorganizowali popołudnie poświęcone działalności harcerskiej na Litwie, uczestnicy spotkania mieli ciekawe zajęcia integracyjne, gry edukacyjne i wspólne ognisko. Wśród gości był przedstawiciel polskiego harcerstwa – S. Miłosz, który opowiedział o dorobku organizacji harcerskiej w Polsce, wskazał na wspólne cechy i różnice między tymi stowarzyszeniami.
Swoją siłę i zręczność młodzież testowała w zajęciach sportowych prowadzonych przez p. R. Graužinytė.

Szczególnym wydarzeniem dla uczestników projektu stała się pielgrzymka z Czarnego Boru do Ostrej Bramy. Ideę tej pielgrzymki pielęgnowała i patronowała dyrektorka gimnazjum, a przewodnikiem duchowym była nauczycielka religii s. Irma. Niezapomnianym wydarzeniem dla naszej społeczności gimnazjalnej i gości z Pniew był udział we wspólnej mszy w Kaplicy Ostrej Bramy, którą celebrował ks. Elias Anatolijus Markauskas, dla księdza pomagał ks. Andrzej z ogarniętej wojną Ukrainy.

Podczas projektu młodzież zapoznała się z litewską kulturą, językiem i tradycjami. Goście z Polski wzięli udział we wspólnej zintegrowanej lekcji języka litewskiego i muzyki z naszymi gimnazjastami, którą poprowadziły p. W. Milewska-Burak i M. Kasperowicz. Podczas tej lekcji goście mogli nauczyć się kilku litewskich słów i wspólnie zaśpiewać ludową piosenkę dla dzieci „Du gaideliai”. Przedstawiciele ludowego zespołu tanecznego „Hałas”, kierownik K. Wolejko, przebrani w litewskie stroje narodowe, zaprosili gości z Polski na wspólny taniec litewski. W Domu Kultury w Czarnym Borze przedstawiciele projektu mieli zajęcie edukacyjne, gdzie się uczyli sztuki wyplatania tradycyjnych wileńskich palm, które zabrali ze sobą, na pamiątkę pobytu w Czarnym Borze.

Uczestnicy projektu codziennie wypełniali kronikę projektu, utrwalając na zdjęciach najbardziej pamiętne momenty i wyrażając swoje refleksje na temat wydarzeń dnia.
Ciepłe, przyjacielskie, szczere relacje, jakie nawiązały się jeszcze w kwietniu, kiedy grupa uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum odwiedziła Pniewy, wzmocniły się podczas tej wizyty. Mamy nadzieję, że ten projekt dwustronnej wymiany nie zakończy się, ale będzie kontynuowany, rozwijając idee i wartości św. U. Ledóchowskiej.

cz. p. obowiązki zastępcy dyrektora do spraw nauczania Violeta Trifonovienė,
tłumaczenie Ewa Kupcewicz