Projekt wymiany/współpracy „Młodzież z Gimnazjum w Czarnym Borze – młodzież LO ss. Urszulanek w Pniewach” (Relacje z pobytu)

W dniach 3–7 października 2022 roku gościliśmy w naszym gimnazjum grupę uczniów wraz z s. Dyrektor Elżbietą Sozańską oraz s. Magdaleną Bulińską z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach, w ramach projektu wymiany/współpracy „Młodzież z Gimnazjum w Czarnym Borze – młodzież LO ss. Urszulanek w Pniewach“. Tematem tego projektu jest życie i działalność świętej Urszuli Ledóchowskiej na terenie Litwy i Polski.

Relacje z pobytu

Pierwszy dzień pobytu przyjaciół z Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach sprawił wiele miłych emocji. Nie zważając na ulewę, zwiedziliśmy zabytkowe miejsca w Czarnym Borze, związane z działalnością św. Urszuli Ledóchowskiej. Poza tym byliśmy w domu letniskowym Józefa Mackiewicza oraz w Domu Opatrzności, gdzie szare siostry ukrywały bł. ks. Michała Sopoćkę. Przypomnieliśmy też miłe chwile z naszego pobytu w Polsce. Dzień minął szybko i z niecierpliwością czekamy na następny.

Opis: Dawid Jurewcz, Foto: Dawid Jurewicz

4 października był drugim dniem pobytu naszych kochanych gości z Polski. Dzień ten przyniósł nam wiele wrażeń. Z rana w gimnazjum nasza społeczność miała możliwość zapoznać się z Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach. Później wspólnie z gośćmi udaliśmy się do historycznego miasteczka Trok. Na początku spróbowaliśmy słynnych karaimskich kibinów, a potem spacerkiem ulicą Karaimską udaliśmy się w stronę zamku. Podczas spaceru słuchaliśmy opowieści o narodzie karaimskim. Następnie zwiedziliśmy zamek na wyspie, poznaliśmy jego historię. W zamku braliśmy też udział w zajęciach edukacyjnych o porcelanie i przede wszystkim sami mieliśmy możliwość ulepienia czegoś z modeliny. Po powrocie z pięknych Trok, w szkole już czekała na nas drużyna Harcerska „Czarna 1”. Podczas spotkania młodzież świetnie się bawiła w zorganizowanych przez harcerzy grach terenowych. Na koniec dnia, razem z harcerzami, wzięliśmy udział w symbolicznym ognisku, które miło i ciepło skończyło ten dzień.

Opis: Dawid Jurewcz, Foto: Dawid Jurewicz

W 3 dniu projektu (5 października) zwiedzaliśmy stolicę Litwy – Wilno. Miasto nazywane „Jerozolimą Północy”. Poznaliśmy Stare Miasto, podziwialiśmy niepowtarzalną architekturę wileńskich świątyń, m. in. św. Anny, św. Franciszka i Bernardyna. Zwiedziliśmy miejsca związane z tragicznym losem Filomatów i Filaretów. Wspięliśmy się na wzgórze Trzech Krzyży, aby obejrzeć panoramę Wilna. To był bardzo cenny czas z historią. Zainteresowanie młodzieży wzbudziła ul. Literacka, ponieważ jest ozdobiona dziełami sztuki. Tutaj znajduje się ściana, na której artyści umieszczali metalowe, drewniane, szklane i inne płytki lub obiekty poświęcone literatom. Zwieńczeniem wycieczki był pobyt na Belmoncie, gdzie są śliczne krajobrazy i architektura. W drugiej połowie dnia młodzież miała zajęcia sportowe, na których mogli się zmierzyć w różnych rodzajach sportu.

Opis: Dawid Jurewcz, Ewa Kupcewicz Foto: Dawid Jurewicz

6 października społeczność gimnazjum razem z gośćmi z Polski wyruszyli na pieszą pielgrzymkę z Czarnego Boru do Matki Boskiej Ostrobramskiej. Podczas pielgrzymki całą grupą modliliśmy się poprzez śpiewanie piosenek i tańce. W pełni energii doszliśmy do sanktuarium, w którym odbyła się msza święta. Po powrocie do gimnazjum, razem z siostrami zwiedziliśmy cmentarz urszulański. Tak właśnie upłynął kolejny dzień pobytu młodzieży z Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach.

Opis: Dawid Jurewcz i Oliwia Gorzaniak Foto: Dawid Jurewicz

7 października był ostatnim dniem pobytu naszych drogich gości w gimnazjum… Dzień rozpoczął się od integrowanej lekcji języka litewskiego wraz z muzyką, podczas której młodzież z Polski miała możliwość zapoznać się i spróbować rozmawiać po litewsku. Następna część była śpiewająco tańczącą, śpiewaliśmy tradycyjną dziecięcą Litewską piosenkę „Du gaideliai” (pl. „Dwa koguciki”). Przed odjazdem mieliśmy wicie palmy wileńskiej w domu kultury w Czarnym Borze. Po relaksującej, twórczej pracy zespół tańca ludowego „Hałas” zaprosił naszych gości do wspólnych tańców. Tak się i skończyła podróż naszych przyjaciół z Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach.