Projekt wymiany/współpracy „Młodzież z Gimnazjum w Czarnym Borze – młodzież LO ss. Urszulanek w Pniewach”

W dniach 25–29 kwietnia br. grupa uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum udała się z wizytą do Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach. Wizyta ta odbywa się w ramach projektu wymiany / współpracy „Młodzież z Gimnazjum w Czarnym Borze – młodzież LO ss. Urszulanek w Pniewach“. Temat projektu: Życie i działalność świętej Urszuli Ledóchowskiej na terenie Litwy i Polski.

David Jurevič — fotoredaktor, kronikarz
Darija Kolesnikova — fotoreporterka
Stanisław Kozłowski — fotoreporter

Relacje z pobytu

24 kwietnia, nasza młodzież wraz z nauczycielami wyruszyła do „serca św. Urszuli”, tak podczas spotkania z dyrektorką Liceum s. Elżbietą Sozańską nazwane to prześlicznie urocze miejsce – Pniewy, gdzie matka Urszula założyła pierwsze swe dzieło, które rozproszyło się po całym świecie.
Pierwszy dzień pobytu (25 kwietnia) pozostawił piękne wrażenia na miejsce założenia Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej. Integracja uczniów za rodziła się podczas edukacyjnej lekcji o pierwszym budynku założonym przez św. Urszulę, czyli Liceum. Poznaliśmy historię i trudności, z którymi matka założycielka musiała poradzić. Zwiedzania miasteczka odbyło się w nietradycyjny sposób. Młodzież miała rozwiązać quiz, chodząc i szukając odpowiedzi w różnych zakątkach miasteczka. Pierwszy dzień pozostawił wiele wspaniałych wrażeń i niecierpliwie czekamy na następny.

Na drugi dzień pobytu w pięknych Pniewach (26 kwietnia), młodzież miała możliwość zapoznać się bliżej z patronką naszego gimnazjum — św. Urszulą Ledóchowską. Nad ranem w Liceum odbył się apel, na którym także byli nasi uczniowie. Podczas apelu wypadła możliwość przedstawić się dla społeczności liceum, w prezencie od młodzieży szkoła otrzymała uroczy obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, a także małe upominki. Następnie wraz z s. Renatą zwiedzaliśmy najważniejsze zakątki Sanktuarium: grób Matki Urszuli, Dom Założycielki, a także celę (miejsce zamieszkania s. Urszuli). Po zwiedzaniu mieliśmy quest na terytorium Sanktuarium. Także mieliśmy zajęcie artystyczna, podczas którego zrobiliśmy zakładki do książki, breloczki oraz magnesiki z obrazkiem Urszuli. Po kolacji mieliśmy zajęcie w scholi, gdzie śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy i bawiliśmy się w pląsy harcerskie.

Dziś (27 kwietnia) już jest trzeci dzień naszego pobytu u sióstr SJK. Dzisiaj dzień rozpoczął się oczywiście śniadaniem, a zatem wyjazdem do Poznania. Razem z panią Swietłaną Brudz oraz s. Krzysztofą Zakrzewską uczniowie zwiedzali te śliczne miasto. Kolejny dzień młodzież ma quest’a, już dzięki któremu stwierdziła, że pomaga zwiedzać nie tylko szeroko, lecz i w drobnostkach. W Poznaniu nastolatki miały zajęcia w szkole akrobatyki, gdzie mogła spróbować sztukę akrobatyki na sobie. Także integracja odbyła się z pięknym, zespołem tańca i pieśni ludowej, podczas której wszyscy wspólnie tańczyli, bawili się w zabawy taneczne. Wypadła także możliwość włożyć polskie stroje ludowe. Dzień minął bardzo szybko i coraz momentami staje się smutno od jedynej myśli, że wkrótce będzie już wyjazd do domu, lecz cieszymy się każdym dniem niby ten dzień jest ostatni.

W przedostatnim dniu pobytu (28 kwietnia) młodzież już stwierdza, że za mało mają czasu do integracji… Dziś, uczniowie mieli okazję uczestniczyć na lekcjach w liceum, gdzie mieli do czynienia z takimi przedmiotami jak: PP (podstawy przedsiębiorczości), dobrze nam znany język rosyjski i polski. Następnie młodzież miała możliwość zapoznać się z piękną sztuką medialną. Czym się uczniowie zostali zaskoczeni, to tym, że liceum ma swoje radio, czyli pomimo wszystko uczniowie stworzyli swoisty medialny punkt pt. „Strefa U”, gdzie młodzież mogła spróbować tą niezwykłą, lecz swoiście uroczą i piękną sztukę. Po południu uczniowie mieli wyjazd do Mniszek, gdzie pozyskali historii o okolicy, robili naturalne świece z wosku pszczelego, mieli warsztaty wikliniarskie itp. Po przyjeździe do Pniew uczniowie mieli integrację z młodzieżą poza projektem, to był czas poświęcenia Słowu Bożemu i refleksjami na temat ewangelii. Tak się kończył przedostatni dzień pobytu w uroczych Pniewach. W ciągu dnia na pewno 40 razy dźwięczały słowa — szkoda, że już mamy odjeżdżać… Lecz za każdym razem słyszeliśmy słowa — nie ostatni raz tu gościcie. Już na dany moment te słowa pobudzają u wszystkich wiarę w to, że nie jest to ostania współpraca dwóch szkół, lecz jest to tylko początkiem, po długiej przerwie, naszego zamiłowania między sobą.

Dopiero dziś (29 kwietnia) był ostatnim dniem pobytu naszej młodzieży w Pniewach. Na zakończenie egzystencji, uczniowie mieli dwie lekcje razem z uczniami liceum. Także w dzisiejszym dniu uczniowie klas maturalnych żegnali się ze szkołą, nauczycielami, kolegami, koleżankami. Podczas uroczystości, dla naszej młodzieży wypadła możliwość opowiedzieć absolwentom, uczniom, nauczycielom o życiorysie naszego gimnazjum. Po uroczystości uczniowie wraz z siostrami wyruszyli do Lipnicy i Otorowa, gdzie s. Urszula założyła filie zgromadzenia sióstr SJK. Tak się kończyła nasza podróż do „serca św. Urszuli”.