Tydzień Języka Polskiego

W dniach 10-16 listopada w gimnazjum odbywał się Tydzień Kultury Języka Polskiego. Prowadzone w tym czasie różnorodne przedsięwzięcia pozwoliły jeszcze bardziej zainteresować uczniów poprawnością i kulturą ojczystego języka, rozwinąć umiejętności pisania, czytania oraz zaprezentować talenty plastyczne.

Uczniowie klasy 8 wzięli udział w zajęciu edukacyjnym „Znani Polacy związani z Wilnem”, które odbyło się poza murami gimnazjum. Było literacko i patriotycznie, na Rossie zaśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie młodzież przedstawiała postacie znanych wilnian, którzy spoczywają na tej nekropolii (J. Piłsudski, A. Wiwulski, W. Syrokomla, J. Lelewel, A. Becu). W Kaplicy Ostrobramskiej musieliśmy odnaleźć wotum dziękczynne marszałka Piłsudskiego, na którym widnieje napis – „Dzięki Ci Matko za Wilno“. Przy Celi Konrada przypomnieliśmy o tragicznych losach A. Mickiewicza.

Z okazji Dnia Niepodległości Polski w gimnazjum odbyła się nietradycyjna lekcja pt. „Stać będzie kraj nasz cały…”. Samorząd uczniowski wraz z p. M. Kasperowicz zaprezentował szereg melodyjnych pieśni okresu walk zbrojnych o wolność Polski.

W salach polonistycznych panowała twórcza atmosfera. Uczniowie klasy 7 tworzyli interpretacje hymnu, które zostały wyeksponowane na tablicy ściennej w korytarzu gimnazjum. Odbył się quiz historyczno-literacki „Znam Polskę”, a młodsi uczniowie wzięli udział w akcji czytelniczej, „Czytanie polskich baśni”.

Tydzień Języka Polskiego, choć trwał tylko pięć dni, nastawił wszystkich pozytywnie do języka ojczystego i uświadomił, że jest to ważny aspekt naszej kultury osobistej.

E. Kupcewicz