Tradycje wielkanocne

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym dniu w gronie rodzinnym dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia i spożywamy uroczyste śniadanie. To czas radości i rodzinnego ciepła. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów: święcenie palm, pokarmów, pisanki…

Malowanie pisanek to najpopularniejsza tradycja wielkanocna. Jajo – króluje na wielkanocnym stole i jest symbolem życia i odrodzenia.

Podczas integrowanej lekcji religii i wychowania fizycznego z uczniami 5-10 klas omówiliśmy tradycje i zwyczaje wielkanocne, oglądaliśmy prezentacje o Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnym, Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i filmy o ważnych wydarzeniach z życia Pana Jezusa, słuchaliśmy piosenki wielkopostne, zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w okolicach Czarnego Boru.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! – oto orędzie poranka wielkanocnego.

Niech Święta Wielkiej Nocy

przyniosą wszystkim same radosne i szczęśliwe dni.

Niech czas ten będzie okresem spełnionych

marzeń, wzajemnej życzliwości,

okazją do spędzenia wspaniałych chwil w gronie najbliższych.

Wesołych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości

oraz Wesołego Alleluja

życzą: uczniowie i panie Lilija Olenkowicz i Roma Graužinytė