Międzynarodowy projekt „Inteligentny Samorząd – „Change the Game”.

W tym roku dobiegł końca międzynarodowy projekt „Inteligentny Samorząd – „Change the Game”. Celem projektu „Change the Game” było zaangażowanie młodych ludzi do własnej projekcji otaczającego ich świata, w którym funkcjonują oraz w jaki sposób mogą wpłynąć na otaczającą ich rzeczywistość. Zadaniem uczniów gimnazjum było mierzyć i analizować zanieczyszczenie powietrza w Czarnym Borze i okolicach.

Podsumowując swą działalność w projekcie, uczniowie powinni byli przygotować wizualizację swej pracy. Lider grupy Dawid Jurewicz, oraz członkowie grupy wykonawczej, 1 grudnia dokonali porównawczych pomiarów zanieczyszczenia powietrza w takich okolicach, jak: Słomianka, Dusinięta, Prudziszcze, Wołczuny, Parudamino, Tereszyszki. Dane z przenośnych sensorów pomiaru jakości powietrza oraz wyniki działalności ujęli w formie wizualizacji (montaż filmu – Daniel Czerniak, uczeń kl. IG).

Uczniowie biorący udział w projekcie nabyli nowe kompetencje, które mogą się okazać szczególnie ważne w kontekście trendów technologicznych przyszłości. M.in uczniowie zrozumieli, że funkcje założone w smartfonach można wykorzystać nie tylko do gier, ale i badań środowiska naturalnego. Uogólniając, można stwierdzić, że praca i dzielenie się wiedzą z rówieśnikami, przyniosła pozytywne wyniki – mieszkamy i uczymy się w ekologicznym środowisku.

Koordynatorki projektu: V. Trifonovienė, J. Liachovičienė, E. Kupcewicz